Práva LGBTI ľudí nie sú vecou názoru

Autor: Zuzana Števulová | 17.11.2019 o 12:03 | Karma článku: 5,56 | Prečítané:  2266x

Tento komentár som napísala v júni 2019, ale vzhľadom na dnešné vyjadrenia Andreja Danka ho opäť uverejňujem aj pre tých, ktorí si ho kvôli paywallu nemohli prečítať.

To, ako si ministerstvo zahraničných vecí a ministerstvo spravodlivosti vzájomne prehadzujú zodpovednosť za akceptovanie odporúčania č. 72 z univerzálneho periodického hodnotenia OSN, podľa ktorého by sme mali ukončiť diskrimináciu párov rovnakého pohlavia a legalizovať registráciu partnerstiev rovnakého pohlavia, je až tragikomické.

Pripomeňme, že hodnotiaca procedúra OSN bola založená na základe rezolúcie Valného zhromaždenia OSN č. 60/251 z 15. marca 2006, ktorou bola vytvorená Rada OSN pre ľudské práva. Ide o osobitný mechanizmus Rady OSN pre ľudské práva, ktorý umožňuje členským štátom OSN v pravidelných intervaloch interaktívne a vzájomne hodnotiť stav ochrany a podpory ľudských práv. Odporúčania adresované členským štátom OSN v rámci UPR nemajú právne záväznú povahu. Napriek tomu sa od štátov očakáva, že sa nimi budú dôsledne zaoberať a pristúpia k prijatiu opatrení na ich implementáciu.

Podľa oficiálnych dokumentov delegáciu Slovenska viedol štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí a jej členmi boli aj zástupcovia ministerstva spravodlivosti, ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, ministerstva vnútra, ministerstva kultúry, ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu, ministerstva zdravotníctva a úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity. Je vlastne jedno, ktoré ministerstvo iniciovalo akceptovanie tohto a ďalších záväzkov v (nielen) téme LGBTI, pretože zodpovednosť za ich implementáciu má jednoznačne vláda, parlament a Slovensko ako celok. No u nás to niekedy vyzerá, akoby práva LGBTI boli skôr vecou názoru ako otázkou bazálneho dodržiavania základných ľudských práv občanov tejto krajiny. Tak si pripomeňme, čo autorka týchto riadkov na tomto mieste hovorila už predtým. Právne uznanie zväzkov párov rovnakého pohlavia (pričom registrované partnerstvá budú dostupné aj pre ostatné páry) je súčasťou povinnosti našej krajiny ochraňovať základné ľudské právo na rešpektovanie rodinného a súkromného života každého občana a občianky tejto krajiny. Toto judikoval už aj Európsky súd pre ľudské práva v rozsudku Oliari a ostatní proti Taliansku v r. 2015. Minimálne od roku 2015 teda vieme, že ak nemáme prijatú legislatívu, ktorá registráciu zväzkov párov rovnakého pohlavia umožňuje, nechávame túto krajinu v stave pretrvávajúceho porušovania základného ľudského práva časti svojich občanov a občianok. Preto tí, ktorí svoj sľub skladali alebo budú skladať na ústavu, by si mali uvedomiť, že zasadzovanie sa za prijatie a podpora prijatia registrovaných partnerstiev párov rovnakého pohlavia je vecou riadneho výkonu ústavnej funkcie a nie toho, čo im radia prieskumy verejnej mienky a PR poradcovia. Dúfajme, že o päť rokov už toto nebudem musieť písať znovu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kollár ležal na špeciálnom oddelení. Nemal prijímať návštevy ani nahrávať videá

O tom, že počas hospitalizácie vystúpil v televízii, nemocnica nevedela.

Dobré ráno

Dobré ráno: Raz si pamätá, raz nie. Čo priznala Jankovská?

Vo výpovedi spomína aj Roberta Fica.


Už ste čítali?