Hodnoty v politike?

Autor: Zuzana Števulová | 18.2.2020 o 17:13 | (upravené 18.2.2020 o 20:58) Karma článku: 1,64 | Prečítané:  602x

Na jednej z diskusií som dostala otázku: „Potrebujeme hodnoty v politike?“ Moja odpoveď je, že dnes viac ako kedykoľvek predtým.

KRIŽOVATKA

Opäť sme na pomyselnej veľkej križovatke dejín, kedy sa znovu musíme rozhodnúť pre slobodu, liberalizmus, demokraciu, rovnosť a ľudské práva všetkých. Po druhej svetovej vojne sme si mysleli, že túto voľbu sme už urobili raz a navždy. No dnes, na začiatku 21.storočia to vnímam tak, že sila tejto pôvodnej dohody výrazne zoslabla a zvoliť si musíme znovu.

Ukazuje sa, že je úplne jedno, že fakty a pokrok sú na našej strane. Áno, žijeme v najlepšom zo všetkých svetov minulosti, dokázali sme sa vysporiadať s takmer všetkými nebezpečnými chorobami, vek dožitia sa stále zvyšuje, stále viac detí na svete chodí do školy, vo vojnách umiera menej ľudí a celkovo je svet mierumilovnejší a bohatší.

Napriek tomuto všetkému je množstvo ľudí zmätených, nedôverčivých a frustrovaných. Dôvodov je mnoho – klimatická kríza, údajná migračná kríza, finančná neistota a prehlbovanie sociálnych rozdielov, rýchly technologický vývoj, dosaďte si svoje.

To všetko a množstvo ďalších dôvodov spôsobuje, že znova narastajú fašizoidné ideológie, miera nedôvery k inštitúciám podkopáva základy demokratického usporiadania a ako terč frustrácie ľahko poslúži ktokoľvek. V jednej chvíli to môžu byť Rómovia, v inej od skutočného života údajne odtrhnutí Bratislavčania.

CESTA VON

V politike bývajú aj časy, kedy sú potrebné a postačujú vlády reforiem a technokratických prístupov k vylepšeniu fungovania inštitúcií. Dnes síce potrebujeme aj to, no nebude to stačiť. Druhá strana, tá ktorá odmieta rovnosť ľudí, liberalizmus a demokraciu, totiž už na svojej strane charizmatických lídrov má. V politickom súboji s nimi nám nestačia suché fakty, pretože dnes rozhodujú emócie. Preto som presvedčená o tom, že dnes v politike u nás aj vo svete, viac ako čokoľvek iné, potrebujeme lídrov a líderky, ktorí zase dokážu ľudí inšpirovať a nadchnúť k tomu, aby sme obnovili spoločenskú dohodu na základných hodnotách. Len to je cesta von zo zmätenia hodnôt, ktorému dnes mnohí podliehajú. A nám neostáva iné, ako to zvládnuť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Lipšic: Zatýkanie ľudí nie je divadlo, nemožno čakať, že polícia zasiahne každý týždeň

Spochybňovanie spolupracujúcich obvinených považuje za cielené.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Koalícia nám povie, či chce spravodlivosť, alebo pomstu

Lipšic ako prokurátor stále nie je dobrý nápad.


Už ste čítali?